Odbor energy harvestingu a senzorických systémů – 13255

Personální obsazení

 

Pracovníci výzkumné skupiny se primárně zaměřují na vývoj alternativních zdrojů energie pro bezdrátovou senzoriku a IoT aplikace. Především se jedná o zařízení vyrábějící elektrickou energii z vibrací, rázů a náhodných pohybů. Využití je zejména v letectví a dopravní infrastruktuře. V posledních letech se zaměřujeme i na vývoj nezávislého zdroje pro nositelnou elektroniku a biomedicínské aplikace.

Vývojové práce jsou založeny na multidisciplinárním modelování dynamických systémů a následná verifikace výsledků v praxi. Jedná se především o elektromagnetické či piezoelektrické zařízení, které lze použít jak ke generování elektrické energie, tak ke snímání a případně i ke speciální aktuaci.

V rámci smluvního výzkumu a mezinárodních projektů pracovníci řeší především vývojové úkoly a dynamické analýzy složitých multidisciplinárních soustav, ale i dynamické analýzy čistě mechanických struktur. V posledních letech se řešily zakázky pro firmy Huawei (ve spolupráci s CEITEC), ŠKODA Auto, Sporten, Thermacut, IFE-CR a další.